Get Adobe Flash player

46169

SMB 2016 zakończone!

Tegoroczny cykl Samochodowych Mistrzostw Białegostoku zakończony. Ostatnim akcentem sezonu 2016 była niezwykle emocjonująca i widowiskowa walka o Nocne Trofeum Monte-Krywlany. W miniony weekend ponad 50 załóg walczyło w Białymstoku w ostatniej rundzie SMB.

Sobotnia impreza samochodowa Barbórka, rozgrywana już po raz 31. była ostatnią rundą tegorocznych Samochodowych Mistrzostw Białegostoku. Sześć rajdowych weekendów, wiele emocji, mnóstwo znakomitych popisów rajdowców nie tylko z naszego regionu, ale z całego kraju i zagranicy i na deser niezwykle widowiskowa rywalizacja w Nocnym Trofeum Monte-Krywlany. Sezon rajdowy Automobilklubu Podlaskiego dobiegł końca. Podlaska Barbórka była ostatnim akcentem w tym sezonie.

Imprezę na białostockich Krywlanach wygrała załoga  Marcin Dziewiątkowski/Leszek Janusz jadąca Peugeotem 106 XSI. Białostoczanie okazali się najszybsi wśród 51 załóg, które podjęły rywalizację. Dodatkowego smaczku dodawał fakt, że szansę na zwycięstwo w całym cyklu miały trzy załogi. Oprócz wspomnianych zwycięzców w sobotę, również dotychczasowi liderzy klasyfikacji generalnej Tomasz Wasilewski/Łukasz Struk w Mitsubishi Lancer oraz jadący BMW 318 iS Robert Kwaśniak i Adam Reszuta, trzeci w „generalce”. Jednak mimo zwycięstwa w sobotę ekipa Stag RT nie zdołała wyprzedzić podróżujących w tym sezonie w efektownym Lancerze liderów i zaledwie jednym punktem ustąpiła wygranej w SMB.

W klasyfikacji generalnej wygrała załoga Dziewiątkowski/Kraczko przed Wasilewskim/Strukiem oraz debiutującymi w tym sezonie Krzysztofem Nowakowskim i Karolem Nowakowskim jadącymi efektownym Subaru Imprezą STI.

Na starcie w sobotę widzieliśmy wielu znanych kierowców. Wśród amatorów pojawiło się również kilka twarzy, których pamiętamy z rajdów „licencjonowanych”. To przede wszystkim załoga Wiesław Zagon/Adrian Fiedoruk w Renault Clio czy Litwini Darius i Andrium Saulevicius. Powrót po wielu latach nieobecności zaliczył również Artur Radecki, który podobnie jak wcześniej wspomniani wystartowali w białostockiej Barbórce w klasie Gość.

Niezwykle efektownie prezentowali się Litwini. Szczególnie Igoris Aleksiejević i Raimundas Grinciunas w Fordzie Sierra z napędem na cztery koła. Warto wspomnieć również o załodze Grzegorz Sianko/Jacek Pliszka, którzy w swojej Hondzie Civic próbowali się wbić do czołówki i ostatecznie zajęli 6. pozycję. Ale na uwagę zasługują również inne załogi. Między innymi Paweł Sadowski/Paweł Mozolewski (Subaru Impreza), Konrad Niewiarowski/Mariusz Lewoń w Audi 80 Quattro, Adam Tumiel/Konrad Bitowski (Subaru Impreza) czy Robert Kwaśniak/Adam Reszuta w BMW 318 IS. To czołówka sobotniej imprezy i całego tegorocznego cyklu.

Emocji nie brakowało podczas przejazdu niemal każdej z prób. Zmieniające się warunki pogodowe i postępujący mróz utrudniały kierowcom zadanie. Szczególnie efektownie wyglądała rywalizacja w nocnym trofeum Monte-Krywlany. Najszybszą okazała się załoga Artur Czugan/Dawid Dudzicz, którzy w swoim Peugeocie 106 wykręcili najlepszy czas. Tuż za nimi uplasowali się Robert Dąbkowski w Fodzie Focus oraz Mateusz Lewicki i Patryk Bryzgiel jadący Fiatem Seicento.

Samochodowe Mistrzostwa Białegostoku to rywalizacja w siedmiu klasach. Oprócz klasyfikacji generalnej, w której zwycięzców wymieniliśmy wyżej w poszczególnych klasyfikacjach wygrali: Klasa K1 - Igor Puchowicz/Igor Sztukowski - Fiat CCS, Klasa K2: Marcin Dziewiątkowski/Leszek Janusz - Peugeot 106 Xsi, Klasa K3: Robert Kwaśniak/Adam Reszuta - BMW 318is, Klasa K4: Tomasz Wasilewski/Łukasz Struk - Mitsubishi Lancer EvoX, Klasa GOŚĆ: Wiesław Zagon/Adrian Fiedoruk - Renault Clio, Klasa RWD: Robert Kwaśniak/Adam Reszuta - BMW 318is.

 

Poniżej prezentujemy wyniki VI rundy SMB 2016

Klasyfikacja Końcowa 

 

SZCZEGÓŁOWA KLASYFIKACJA

NaSZ1
PoSZ1
NaSZ2
 
PoSZ2 
NaSZ3 
PoSZ3 
NaSZ4 
PoSZ4
NaSZ5
PoSZ5

Klasyfikacja Team

Lista Kar

Lista Wykluczeń

 

POLECAMY